»»»» !!αℓємιη кяαℓı ƒєηєявαнçє!! ««««
Hosgeldiniz eger Üyeyseniz giris eger Misafirseniz üye olunuz ....
Hosgeldiniz eger Üyeyseniz giris eger Misafirseniz üye olunuz ....
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

»»» !!αℓємιη кяαℓı ƒєηєявαнçє!! «««

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Elektrik Çarpmasında ilk yardım

YazarMesaj
gєηçƒвℓι_нαтι
Kurucu
Kurucu
gєηçƒвℓι_нαтι

hayvanlar alemindeki eşim : 7
Takımım : 2
Ruh Hali : 2
Başarı Sistemi : 20

Elektrik Çarpmasında ilk yardım Empty
MesajKonu: Elektrik Çarpmasında ilk yardım   Elektrik Çarpmasında ilk yardım Icon_minitimeCuma Haz. 26, 2009 11:15 pm

Elektrik Çarpmasi

--------------------------------------------------------------------------------

Elektrik çarpmasi evlerdeki pirizler-elektrikli aletlerden kaynaklanan elektrik kaçaklari, enerji iletim kablolarinin kopmasi ya da direklere tirmanilmasi, yildirim düsmesi ile ortaya çikabilir.
Deri üzerinde yanik, solunum ve dolasim sisteminde bozukluk, bilinç kaybi sonucu düsme ve buna bagli kiriklar elektrik çarpmasinin muhtemel sonuçlaridir. Elektrik çarpmasinin damarlar üzerindeki etkisi, kalici, geç ortaya çikan sorunlar yaratabilir. Tellere asili, ya da elektrik tellerine temas halinde yerde yatarken bulunan kiside, elektrik çarpmasi düsünülmelidir. Bazen kazazede bayilmadan önce kablodan ayrilmayi basarmis olabilir. Kimi kisa süreli, düsük voltajli elektrik çarpmalarinda kazazedenin bilinci açik olup, cilt üzerinde dahi hiç iz bulunamayabilir.

Ilkyardim Müdahalesi Üç Asamadan Olusur:
1. Elektrik akimi salterden kesilmeli, bu yapilamiyorsa çiplak kablo ile kazazedenin temasi iletken olmayan bir cisim kullanilarak kesilmelidir.
2. Kaza ortaminda hemen ilkyardimin ABC�si kontrol edilmeli ve saglanmali, bilinç kaybi var ise koma pozisyonu verilmelidir.
3. Yanik varsa bakimi yapilir, fiziksel ve psikolojik olarak rahatlatilir, kazazede ayaga kaldirilmadan nakli saglanir. Düsmeye bagli kirik varsa tespit isleminden sonra nakil gerçeklestirilir.
https://fenerbahcem1907.yetkinforum.com

Elektrik Çarpmasında ilk yardım
1 sayfadaki 1 sayfası