»»»» !!αℓємιη кяαℓı ƒєηєявαнçє!! ««««
Hosgeldiniz eger Üyeyseniz giris eger Misafirseniz üye olunuz ....
Hosgeldiniz eger Üyeyseniz giris eger Misafirseniz üye olunuz ....
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

»»» !!αℓємιη кяαℓı ƒєηєявαнçє!! «««

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

ani duran kalbe nasil mudahale edilir?

YazarMesaj
gєηçƒвℓι_нαтι
Kurucu
Kurucu
gєηçƒвℓι_нαтι

hayvanlar alemindeki eşim : 7
Takımım : 2
Ruh Hali : 2
Başarı Sistemi : 20

ani duran kalbe nasil mudahale edilir? Empty
MesajKonu: ani duran kalbe nasil mudahale edilir?   ani duran kalbe nasil mudahale edilir? Icon_minitimeCuma Haz. 26, 2009 11:09 pm

Aniden duran kalbe nasil müdahale edilir.

Günes Taner'i ani kalp durmasi sonucu hayata döndüren bilinçli müdahaleydi. Ya siz, bir yakininiz, arkadasiniz ölümle burun buruna geldiginde ne yapmalisiniz? 'Sinsi ecel'e teslim olmamanin yollari neler? Konunun uzmanlarina sorduk. Iste yanitlari...

Türkiye'de her yil 40 ila 70 bin kisi hastaneye yetistirilmeden ani kalp durmasi yüzünden ölüyor. Yapilan arastirmalar ölenlerin yüzde 60'inin kalp hastaliklariyla ilgili hiçbir sikayeti olmadigini ortaya koyuyor. Ani kalp durmalarinin nedeni belli. Ama müdahale de bir o kadar önemli. Devlet eski Bakani Günes Taner'i ABD'de geçirdigi ani kalp durmasindan kurtaran ise bilinçli müdahale oldu. Elektrik çarpmasi, bogulma, asiri efor harcama, yüksek stres ve darbeye bagli olabilen ani kalp durmasinda yas siniri yok. 14 yasindaki bir ögrenci de ani kalp durmasi sonucu ölebiliyor, 80 yasindaki bir politikaci da.

Aslinda ritim bozuklugu olan hastalikta kalp dakikada 200 kez titresir ama pompalama islemini yapamaz. Spor hekimi ve fizik tedavi uzmani Dr. Gültekin Caymaz 'sinsi ecel' denen hastaligin son zamanlarda siklikla uçak seyahati yapan ve spor yapan kisilerde görüldügüne dikkat çekiyor. En büyük nedeninin ise yorgunluga bagli magnezyum ve potasyum eksikligi oldugunu söylüyor. Dr. Caymaz'a göre 34 yasindaki Derya Arbas'in, eski Cumhurbaskani Turgut Özal'in, Kamerunlu futbolcu Marc Vivien Foe'nin ölümü de yorgunluga bagli magnezyum ve potasyum eksikligi.

Doktorlar ne diyor?
Magnezyum için sebze tüketin
Dr. Gültekin Cayaz: Özellikle uçak seyahati öncesi magnezyum içeren gidalari tüketmeye dikkat ederim. Magnezyum kalp kasini çalistiran en önemli tuzlardan biri. Vücut için hayati deger tasiyor. Ispanak, semizotu gibi yesil yapraklilarda; muz, kavun, kayisi ve karaerikte var. Hastanelerde çok cüzi bir ücretle magnezyum, potasyum ölçümü yaptirilirsa önceden tehlikenin önüne geçilebilir.

Isyerlerinde elektro-sok olmali
Opr. Dr. Mustafa Kemal Çalik (Alman hastanesi): Ilk üç dakikada müdahale yapilmazsa yasama sansi düser. Her geçen dakika sansini yüzde 10 azaltir. Tek çare elektro soktur. Kalp masaji sadece zaman kazandirir. Otomatik elektrosok cihazlarinin maliyeti 3-4 bin dolar. 2 saatlik egitimle herkes kullanabilir. Spor kompleksi, büyük is yerleri, alis veris merkezlerinde bulundurulmalidir.

Ilkyardim için bilinçlenmek sart
Dr. Feridun Çelikmen (International hospital ilk yardim egitim koordinatörü: Ilkyardimin hayati önemi vardir. Seker komasina girmis hipertansiyonlu hastaya bir kesme seker vermeyi ya da astim krizindeki hastaya nefes açici sikmayi bilmek hayat kurtarabilir. Kizilay, üniversite ve özel hastanelerdeki kurslara katilimi öneririm. Ilkyardim okul ve asker ocaklarinda ders olmali.

Iste kalp diyeti
7 günde kalbini yenile
Yillarin kalbinize verdigi hasari bir haftada hafifletebilirsiniz. Krizi önleyen mucize yöntemin ipuçlarini Ingiliz kardiyolag Richard Flemin veriyor:

* Her gün 8 porsiyon yesil sebze yiyin. Brokoli, lahana, marul, ispanak antioksidan özelligiyle kanserle savasir.

* Her gün 8 porsiyon kabak, yer elmasi gibi turuncu, kirmizi, sari sebze tüketin. Bagisiklik sistemini güçlendirir.

* Her gün karnabahar, sarmisak, sogan ve salgam gibi 1 porsiyon beyaz sebze yiyin. Patates, havuç gibi kök sebze ise sizi tok tutar.

* Börülce, taze fasulye, kuru fasuyle, nohut, soya kansere ve kalbe karsi koruyan kimyasallar içerir.

* Meyveler kilo kaybettirir, cildinizi canlandirir.

* Günde 8 bardak normal su veya soda için. Yesil ve siyah çay antioksidan açisindan kuvvetlidir.

* Kirmizi et, yumurta, tavuk ve süt ürünlerinden kaçinin. Misir, çiçek yagi, un ve sekerden uzak durun. Enfeksiyonu artirir.

* Saat 7'den sonra yemek yemeyin.

* Bol bol yürüyün.
https://fenerbahcem1907.yetkinforum.com

ani duran kalbe nasil mudahale edilir?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Nasil güzelmi ?
» Ilk yardim çantasi nasil hazirlanir?
» Peygamberlere iman nasıl olmalı
» Meleklere iman nasıl olmalı
» Uydurma hadîs nasil anlasilir?